Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Skąd się bierze miód ? i Skąd się wzięły pieniądze?

Utworzono dnia 05.11.2021

"Dbajmy o pszczoły, bo bez nich nie byłoby życia na ziemi" - z takim hasłem na ustach pani bibliotekarka z biblioteki publicznej w Dylągówce przywitała w dniu 27 pażdziernika klasę IV ze Szkoły Podstawowej na wyjątkowej lekcji bibliotecznej  o pszczelarstwie i pieniądzach.

Ile pszczoły mają nóżek?, Czy trzeba je karmić?, Kim jest truteń?,  Skąd się bierze królowa matka w pszczelej rodzinie?, Jak powstaje miód?, Co to jest pierzga?, Jak zostać pszczelarzem?, Po co pszczoły siadają na kwiatach?, Za co dziękujemy pszczołom?

Pani bibliotekarka przygotowała odpowiedzi na wszystkie te pytania, ale też wiele więcej ciekawostek. A nawet, żeby nie było nudno przyniosła do biblioteki narzędzia pszczelarskie. Dzieci mogły wszystko obejrzeć z bliska, dotknąć i przymierzyć. Wysłuchały również opowiadania o przygodach słynnej pszczółki Mai i jej przyjaciela Gucia oraz wiersza pt. Zmartwienie pszczoły.

Kolejnym tematem spotkania w bibliotece była historia pieniądza na przestrzeni wieków. Czwartoklasiści dowiedzieli się min. o tym,  że w czasach kiedy nie było pieniędzy ludzie płacili wymieniając się tym, co mieli. Z czasem pojawiły się płacidła czyli przedmioty trwałe, wartościowe, które było łatwo podzielić i przetransportować.  Płacidła miały jednak nierówną wartość. Dlatego w starożytności, w Chinach zaczęto wyrabiać pierwsze pieniądze.  Uczniowie mieli również okazję obejrzeć  papierowe banknoty obowiązujące w Polsce i na świecie  w XX wieku.

 

 

 

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Styczeń 2022 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 10

W poprzednim tygodniu: 33

W tym miesiącu: 95

W poprzednim miesiącu: 130

Wszystkich: 6147