Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

XIII Tydzień Bibliotek

Utworzono dnia 23.05.2016

W ramach tegorocznego Tygodnia Bibliotek odbyło się spotkanie autorskie z Panią Wiolettą Piasecką, autorką bajek, baśni, sztuk teatralnych i słuchowisk dla dzieci. Pisarce towarzyszył mąż. W spotkaniu uczestniczyły dzieci z punktu przedszkolnego 5 i 10 godzinnego. Pani Piasecka jest osobą bardzo żywiołową, doskonale modeluje głosem naśladując różne postacie, ma świetny kontakt z dziećmi. Podczas spotkania opowiadała o swoich czterech nowo wydanych książkach: Krówka Modnisia, Mała Cyganeczka, Tańczące czarownice, Zagadki piłkarskie oraz zadawała zagadki dzieciom. Dzieci brały także udział w teatrzyku kukiełkowym i otrzymały wróżby dotyczące przyszłości. Pani Piasecka przywiozła ze sobą książki, które można było kupić i otrzymać wpis z dedykacją i autografem autorki.


W ramach Tygodnia Bibliotek Gminna Biblioteka Publiczna w Hyżnem zorganizowała także dla swoich młodszych czytelników Rajd Pieszy szlakiem zabytków miejscowości Hyżne. W Rajdzie wzięły udział uczennice klas VI ze Szkoły Podstawowej w Hyżnem i Brzezówce. Po obejrzeniu wystawy fotografii i książek o zabytkach Hyżnego wyruszyłyśmy z Biblioteki do hyżneńskiego dworu. Z historią dworu związana jest osoba generała Władysława Sikorskiego, który lata dziecięce spędził w Hyżnem.


Następnie przeszłyśmy do Pomnika Grunwaldu, który powstał w 1910 r. w pięćsetną rocznicę bitwy pod Grunwaldem, ofiarowany przez społeczeństwo Hyżnego i Dylągówki.


Dalej trasa wiodła obok starego Domu Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi, które zostały sprowadzone do Hyżnego w 1903 r. z inicjatywy księdza Jakuba Błaszczaka oraz państwa Jędrzejowiczów, długoletnich właścicieli dóbr hyżneńskich. Następnie przeszłyśmy do budynku dawnej szkoły ludowej, która została wybudowana w 1885 r. W tej szkole uczył się Władysław Sikorski. 

 

Mijając przydrożną kapliczkę zawędrowałyśmy do budynku dawnego Urzędu Gminy z 1937 r. Jest to jedyny tego typu zachowany zabytek w powiecie rzeszowskim z takim wystrojem architektonicznym. Obecnie mieści się w nim Gminny Ośrodek Kultury.

Dalsza trasa naszej wędrówki wiodła do Kościoła parafialnego p.w. Narodzenia Matki Boskiej. Jest to kościół późnobarokowy z nowymi dodatkami. Na jego wyposażeniu znajduje się zabytkowy cudami słynący obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem z ok. poł. XVI w., renesansowa chrzcielnica z 1592 r. oraz dzwon z 1649 r. Obok kościoła usytuowane są dróżki Matki Bożej Bolesnej, a na starym cmentarzu  Kaplica Jędrzejowiczów z końca XVIII w. 

U podnóża pagórka na którym zbudowany jest kościół znajduje się dawny Dom parafialny z 1936 r.

W drodze powrotnej do Biblioteki zatrzymałyśmy się pod Pomnikiem Walki i Męczeństwa. Został on odsłonięty we wrześniu 1969 r. Jest poświęcony pamięci 64 mieszkańców Brzezówki, Dylągówki, Grzegorzówki, Hyżnego, Szklar i Wólki Hyżneńskiej, którzy w latach 1939-1944 oddali swe życie w walce z okupantem niemieckim.

Po zakończeniu Rajdu i powrocie do Biblioteki odbył się konkurs wiedzy o zabytkach miejscowości Hyżne, które obejrzałyśmy.

W Tygodniu Bibliotek do Szkoły Podstawowej w Szklarach  przybył także wesoły smok Novuś. Smoka zaprosiła filia biblioteczna w Szklarach. W spotkaniu wzięły udział dzieci z oddziału przedszkolnego oraz klas I-III. W czasie wspólnej zabawy nie zabrakło głośnego czytania Bajki o smoku Novusiu, którą napisał Wiesław Drabik. Ze wspaniałym smokiem dzieci mogły się spotkać dzięki pracownikom księgarni Nova z Rzeszowa.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 22

W poprzednim tygodniu: 29

W tym miesiącu: 80

W poprzednim miesiącu: 172

Wszystkich: 10177