Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Narodowe Czytanie 2021

Utworzono dnia 22.09.2021

W tym roku, 4 września przypada X jubileuszowa edycja Narodowego Czytania. Akcja została zainicjowana przez Prezydenta Polski Bronisława Komorowskiego czytaniem naszej narodowej epopei - Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. Lekturą tegorocznej odsłony jest Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej.

Sztuka powstała i po raz pierwszy  została wystawiona w 1906 roku, odnosząc ogromny sukces. Od tej pory trwa jej triumfalny pochód przez sceny polskie.

Moralność pani Dulskiej to wyjątkowy utwór piętnujący obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowane postaci i wyczucie języka, a przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. 

Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną, a pojęcie "dulszczyzna" na  trwałe weszło do języka potocznego.

Wychodząc naprzeciw inicjatywie Prezydenta uczniowie klasy VII ze Szkoły Podstawowej w Hyżnem aktywnie wzięli udział w Narodowym Czytaniu.  Goszcząc 20 września w progach Biblioteki zaprezentowali fragment utworu Gabrieli Zapolskiej w postaci krótkiej inscenizacji. Wspaniale do występu przygotowała ich wychowawczyni Pani Urszula Krztoń, której bardzo serdecznie dziękujemy. Fragment sztuki przeczytały również panie bibliotekarki.  Czytanie i wystawianie sztuki poprzedziła krótka informacja dotycząca życia Gabreli Zapolskiej, okoliczności powstania utworu, jego treści i uniwersalnego, ponadczasowego przesłania moralnego. 

Następnie uczestnicy spotkania ozdabiali kapelusze. Siódmoklasiści pięknie udekorowali kwiatami te wytworne nakrycia głowy kobiet, bez których panie w epoce pani Dulskiej  nie mogły się obejść.   Miłośnicy geografii i historii wzięli udział w quizie wiedzy o Polsce.

Na zakończenie pobytu w Bibliotece uczniowie otrzymali egzemplarze utworu "Moralność pani Dulskiej" z pamiątkowym wpisem.

Narodowe Czytanie uświetniła wystawka utworów Gabrieli Zapolskiej.

Biblioteka w Hyżnem  była również, wraz z Gminnym Ośrodkiem Kultury współorganizatorem  Narodowego Czytania, które  odbyło się 24 września w budynku GOK-u.  Program X edycji obejmował: prezentację pt. Życie i twórczość Gabrieli Zapolskiej, mini spektakl  fragmentu Moralności pani Dulskiej i wystawę twórczości autorki.  Uczestnicy wydarzenia otrzymali pamiątkowe egzemplarze lektury z pieczęcią Narodowego Czytania.

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Marzec 2023 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 28

W poprzednim tygodniu: 33

W tym miesiącu: 156

W poprzednim miesiącu: 0

Wszystkich: 8127